jueves, 9 de enero de 2014

Wiki

Com a entrada especial, volem dedicar-la a una eina que hem après a utilitzar pel nostre compte. A partir de les explicacions a classe de la web 2.0 ens vam començar a interessar per l'eina Google Sites i vam investigar sobre el seu funcionament.
En principi no teniem pensat fer-la servir a classe, ja que només era curiositat, però quan a l'assignatura de Bases Didàctiques ens van dir que havíem de programar una unitat didàctica per a primària ens va semblar que potser aquesta era la nostra oportunitat per posar en pràctica aquesta eina de Google Sites.

Aleshores, per a aquesta activitat estem preparant una wiki en la qual els nens anirien reflexant els seus progressos d'un projecte relacionat amb els deserts i el seu futur.

Ara, ja sabem quines són les facilitats que ens proporciona Google amb aquesta eina i ens ha semblat interessant compartir-la amb vosaltres, perquè creim que és una eina molt senzilla i que, al mateix temps, pot resultar molt productiva.



A continuació adjuntem el link de la wiki a la qual hem fet referència més amunt, tot i que encara està en procés de creació:

Tot seguit, explicarem l'activitat que hem pensat pas a pas:

TÍTOL: Wikejant!

OBJECTIUS:

  • Amb aquesta activitat pretenem que els nens aprenguin a emprar una eina de la web 2.0 que és molt senzilla d'emprar i en la qual tot queda molt organitzat.
  • A més a més, els nens aprendran sobre els deserts i com seran aquests en un futur, ja que aquest és el tema central del projecte a reflectir a la wiki.


DESTINATARIS: Nens de segon cicle de primària, en concret de quart curs.

DURACIÓ: L'activitat tendrà una durada de tres setmanes.

DESENVOLUPAMENT:

  • Els nens aniran realitzant una sèrie d'activitats basades en el tema dels deserts i el canvi climàtic en relació als deserts.
  • A mesura que vagin realitzant cada activitat els nens aniran reflectint en la wiki tota la informació que recullin.
  • Una vegada acabada cada activitat escriuran una reflexió final en la qual expressaran les seves impressions de l'activitat corresponent.
  • Una vegada acabat tot el projecte els nens tindran sempre al seu abast la wiki per si volen consultar-la. En ella hi podran veure tota la seva feina de les tres setmanes de projecte.



domingo, 29 de diciembre de 2013

Mendeley

Mendeley és una eina gratuïta que hem après a emprar en els seminaris de TIC i que ens ha resultat molt útil a l'hora d'elaborar el nostre projecte de l'assignatura, ja que teníem tota la informació que cada component del grup considerava adient al nostre abast en un espai concret. 

Hem de dir que en un principi no ens va agradar gens el fet d'haver d'emprar l'eina però finalment vam aprendre a utilitzar-la i a treballar amb ella, comprovant que és una eina amb moltes possibilitats.


Així doncs, una vegada que ja hem emprat aquesta eina d'una manera activa (cada component del grup hem hagut de compartir un total de quatre documents interessants per a tothom) hem descobert que no només pot ser profitosa en un àmbit universitari, sinó que també podríem emprar el Mendeley en un centre de primària.


Un inconvenient que podríem trobar és que aquest programa està en anglès. Però en ser molt intuïtiva, podem resoldre els petits conflictes que anem trobant amb certa facilitat.


L'activitat d'aquesta eina l'hem enfocat més cap als docents, ja que pels nens trobem que és una eina prou difícil.

TÍTOL: Compartim documents!

OBJECTIUS: Que els docents d'un mateix centre o de diversos comparteixin documents i informació per així poder dur a terme classes més profitoses.

DESTINATARIS: Tots els docents que vulguin participar.

MATERIAL NECESSARI: Ordinadors, una conta a Mendeley i un grup gran on poder compartir els documents amb els demés.


DESENVOLUPAMENT: Els docents hauran de compartir tots aquells documents rellevants per tal d'ajudar als seus companys. Així aconseguiran búsquedes molt més ràpides i podran dedicar més temps a tot allò que han d'explicar.




martes, 17 de diciembre de 2013

Referències bibliogràfiques

ACTIVITAT 1


La web 2.0 és una nova manera de treballar a Internet que ha suposat un gran canvi respecte del model anterior, la web 1.0. La diferència entre ambdues webs és molt significativa, sobretot pel que fa als usuaris, que han passat de tenir un paper passiu a desenvolupar-ne un altre totalment actiu, tal com afirma Nafría, I. (2007): “La web 2.0 es participativa por naturaleza. En ella, los usuarios no suelen adoptar una actitud pasiva, sino todo lo contrario.”

Per tant, el que “s’amaga” darrere d’aquesta frase és el fet que tots els usuaris que accedeixen a la xarxa tenen el dret de crear i compartir informació amb la resta d’usuaris. I, per tal de poder dur a terme aquest intercanvi d’informació no només es fan servir els formats HTML bàsics, sinó que hi ha tot un seguit d’aplicacions que faciliten aquest cooperativisme, tal com podem veure en la frase de Freire, J. (2007): “la web 2.0 podría ser definida desde un punto de vista tecnológico como un sistema de aplicaciones en Internet con capacidad de integración entre ellas y que facilita la publicación de contenidos por los usuarios”.

Però també hem de dir que no totes les aplicacions que conformen la web 2.0 no són novetats, ja que n’hi ha algunes que ja presenten certa antiguitat, com ens explica Ribes, X. (2007): “La Web 2.0 no es nueva: herramientas tan representativas de la corriente Web 2.0 como los weblogs se remontan a 1993”.

Però, és clar, com escriu Van Der Henst, C. (2005): “el Web 2.0 no es precisamente una tecnología, sino es la actitud con la que debemos trabajar para desarrollar en Internet [...] se podría identificar como un conjunto de tecnologías para la creación social de conocimiento”.

REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES:
  • Nafría, I. (2007). Web 2.0: El usuario, el nuevo rey de Internet. Gestión 2000.
  • Van Der Henst, C. (2005). ¿ Qué es la Web 2.0. Recuperado el, 1.
  • Ribes, X. (2007). La Web 2.0. El valor de los metadatos y de la inteligencia colectiva. Telos: Cuadernos de comunicación e innovación, (73), 36-43.
  • Freire, J. (2007). Los retos y oportunidades de la web 2.0 para las universidades. La Gran Guía de los Blogs 2008, 82-90.



ACTIVITAT 2


  • Agudelo, D., Bretón-López, J., Poveda-Vera, J., Teva, I., Valor-Segura, I. & Vico, C. (2003).¿Cómo tener éxito en un doctorado en Psicología? Opinión de los directores de Tesis Doctorales más productivos en España. Revista Internacional de Psicología Clínica y de la Salud, 3(3), 566-593.
  • Correa, J.M. & De Pablos, J. (2009).Nuevas tecnologías e innovación educativa. Revista de Psicodidáctica, 14(1), 133-145.
  • Rodríguez, N. (2008). Una experiencia de interacción docente en la Universidad de Málaga. Acción Tutorial: reflexión y práctica. (pp. 197-199). Málaga, Servicio de Innovación Educativa. Univerdidad de Málaga.
  • Alberto, J. Kenneth, M. Coffey, J. Reichherzer, T. Carff, R. Shamma, D. Hill, G. Suri, N. & Breedy, M. (2000). Herramientas Para Construir y Compartir Modelos de Conocimiento Basados en Mapas Conceptuales. Revista De Informática Educativa (Institute for Human and Machine Cognition). 13(2), 145-158.
  • Arranz, V., Aguado, D. & Lucía, B. (2008). La influencia del tutor en el seguimiento de programas e-Learning. Estudio de acciones en un caso práctico. Revista de Psicología del Trabajo y de las Organizaciones, 24(1).
  • Fernández, M. (2011). Tutorización en el e-learning. Fenández, M. & Mena, E.(coord.). Tutor 2.0. Aplicaciones para entornos virtuales de aprendizaje. (pp. 41-52). Málaga, Ediciones Aljibe S.L.



Reflexió

Les referències bibliogràfiques són essencials a l'hora de realitzar un treball acadèmic. Per això, encara que no amb tanta profunditat, haurem de començar a introduir-les als nens de primària per familiaritzar-los. I, l'activitat que nosaltres hem pensat per als nens és la següent:

TÍTOL: Quin llibre era?

OBJECTIUS: Que els nens aprenguin a realitzar referències bibliogràfiques correctament ja des de petits.

DESTINATARIS: Nens de tots els nivells de primària.

MATERIAL NECESSARI: Llibres, revistes, còmics... de la biblioteca i, pot ser, ordinador.

MOMENT QUAN ES REALITZA: una vegada al mes.

DESENVOLUPAMENT:

  • Un dia al mes, portaríem els nens a la biblioteca, on consultaríen els llibres, còmics, revistes... que més els agradin.
  • Una vegada hagin acabat amb el seu exemplar, hauran de fer un resum o expressar la seva opinió sobre aquest mateix.
  • Finalment, realitzaríen la referència bibliogràfica de l'exemplar que han emprat aquesta hora.
Aquesta activitat està pensada per desenvolupar-se en tots els cursos acadèmics, de manera que els més petits començarien amb els seus contes preferits i a mesura que cresquin referenciarant exemplars més complexos.
D'aquesta manera, aconseguirem que els nens vegin les referències bibliogràfiques com una activitat quotidiana que no els suposi cap problema al llarg de la seva vida com estudiants, i qui sap si també en un futur més llunyà.

martes, 19 de noviembre de 2013

Power Point

La sessió pràctica d'avui l'hem dedicada a l'eina de Power Point, una ferramenta que ja coneixíem i en la qual hem aprofundit.
Aquest programa ens permet la realització de presentacions de diapositives molt visuals, mitjançant la inserció d'imatges, vídeos, àudios (sempre lliures, of course)...
Però a banda de totes aquestes possibilitats que ens ofereix, també ens permet aportar dinamisme a tota la presentació amb les transicions de diapositives, els hipervincles o les animacions, entre d'altres.

Així doncs, després de comprovar totes les possibilitats d'aquesta eina, hem arribat a la conclusió que pot servir per qualsevol activitat en qualsevol àmbit. I, centrant-nos en el que serà el nostre àmbit de treball: l'escola, hem pensat que podríem fer-lo servir amb els nostres alumnes, entre professors o amb els pares.
Per tant, ara passarem a explicar quin ús podríem donar amb cada membre:
  • Amb els alumnes l'utilitzaríem durant les classes per explicar els continguts, i també els podríem penjar al blog de l'aula, del que ja vam parlar fa unes setmanes, de tal manera que a casa seva els poguessin revisar.
  • Entre professors ens decantaríem per l'ús d'aquesta eina en les reunions de claustre.
  • Amb els pares ens seria útil en les reunions per tal que no tinguessin problemes per entendre el que se'ls vol transmetre, ja que moltes vegades tornen a casa sense saber què els han dit exactament.

Exemple d'activitat pels alumnes de primària:

TÍTOL: Els animals del desert

OBJECTIUS: Que els nens aprenguin quins són els animals que trobem al desert i també aprenguin a realitzar un power point senzill.

DESTINATARIS: Nens de primer - segon cicle.

MATERIAL NECESSARI: Ordinador.


DESENVOLUPAMENT: Els nens hauran de crear un power point amb diferents imatges i alguna dada sobre els animals que trobem al desert. A continuació l'hauran d'explicar davant de la resta de companys.




Us saluden els Mestres On-line 

martes, 5 de noviembre de 2013

Cmap Tools

Hola a tothom!

Avui hem estat aprenent a emprar una eina molt útil: Cmap Tools, que ens permet crear mapes conceptuals amb disseny propi.

Tal com hem après a classe, és un estri molt important a l'hora d'estudiar, ja que no és el mateix estudiar oracions que paraules soltes, a més a més, com que ets tu el creador del mapa, te'n recordes després d'allò que has escrit i alleugereixes l'estudi.

No obstant això, té un petit desavantatge, només la pot emprar aquella persona que disposi d'ordinador.

Aquesta eina la podem emprar a una classe de primària per a què els nens realitzin un resum d'una unitat didàctica. D'aquesta manera comprendran els conceptes claus de cada tema i els ajudarà a estudiar i a saber seleccionar la informació important. D'altra banda, també, a una reunió dirigida als pares, podem elaborar un mapa conceptual per ajudar-los a seguir-la on apareguin tots els punts que es van a tractar.

ORGANITZACIÓ DE L'ACTIVITAT
Títol: I si ho expressem en un mapa de conceptes?

Objectius: Que els nens sàpiguen identificar la informació realment necessària.

Número de nens que participen: Tota la classe.

Lloc: Hogars dels alumnes.


A continuació, pengem un mapa conceptual sobre la fractura digital.

Fins aviat!
Mestres on-line :)


lunes, 4 de noviembre de 2013

Google Drive

La setmana passada vam aprendre com utilitzar l'eina Google Drive. És un gran avantatge, ja que per exemple si hem de fer una feina grupal, no fa falta reunir-nos per dur a terme la tasca, sinó que podem crear un document conjunt on podran participar totes les persones del grup. Encara que presenta molts avantatges, com el citat anteriorment i també que és gratuït, trobem efectes negatius com poden ser la necessitat de disposar d'un ordinador i d'una connexió a internet per dur a terme la tasca.

Quant a la seva possible aplicació en l'àmbit de l'educació primària, podríem emprar-la per fer la següent activitat:

TÍTOL: Revista virtual

OBJECTIUS: Que els nens aprenguin a utilitzar l'eina Google Drive i fomentin la seva creativitat.

DESTINATARIS: Nens de tercer cicle.

MATERIAL NECESSARI: Ordinador.


MOMENT QUAN ES REALITZA: Una vegada a l'any.

DESENVOLUPAMENT: Els nens hauran de crear una revista utilitzan l'eina Google Drive. Cada alumne haurà de realitzar una aportació, ja sigui un article interessant, una historieta inventada, un acudit, unes fotografies sobre una activitat feta a classe, etc. Finalment aquesta revista es publicarà al bloc de la classe per a que tot el centre pugui accedir-hi, igual que les famílies.



                                 



Us saluden els Mestres On-line! 

martes, 22 de octubre de 2013

Blogger a l'escola!

Aquesta eina ens pot resultar molt útil, tant per destinar-ho als pares, als alumnes o als mateixos professors. Per exemple: podríem crear un blog destinat als pares on es pengin les activitats que realitzen els seus fills a l'aula, el que es fa, etc. Emprant fotografies i vídeos. Un altre ús per als pares podria ser crear entrades per informar sobre les dates de reunions i, després, posar a l'entrada el que s'ha parlat i els acords als quals s'ha arribat. També, per exemple, podríem crear un blog destinat als nens que serveixi d'agenda i recordar el que s'ha fet a classe, etc. per si algú no ha pogut venir o vol recordar-ho. Un altre ús per als nostres alumnes podria ser penjar vídeos que serveixi per a ampliar la informació que s'ha donat a classe.


El disseny del blog podria realitzar-se mitjançant pestanyes on es trobin les diferents assignatures, per tant cada classe tingui un únic blog on els professors tinguin el seu espai.


Amb tots aquests exemples, podem concloure que amb l'eina "blogger" podem integrar les TIC ja no a l'aula, sinó per utilitzar-les també a casa. Aquesta, complementa el treball realitzat a classe i serveix de gran ajuda per a tots, unint-nos encara més.

ORGANITZACIÓ DE L'ACTIVITAT

Títol: Utilitzem blogger!

Objectius: Que tan pares com els alumnes sàpiguen fer ús de l'eina blogger.

Nombre de nens que participen: Tota la classe.

Lloc: Aula ordinària, amb ordinadors portàtils.